Alergia už dávno není jarnou záležitosťou. Nepríjemné reakcie sa u citlivých ľudí môžu prejaviť prakticky v priebehu celého roku a môžu sa objaviť hocikedy v priebehu života. Ako vlastne alergia vzniká a ako ju zvládnuť čo najlepšie, vám poradíme v dnešnom článku.

Čo je alergia a aké su alergické príznaky?

Medzi nejčastejšie príznaky patria alergická nádcha, zápal spojiviekžihľavka a kychanie, v závažnejšiom prípade astma.

Príčinou týchto príznakou je neprimeraná reakcia imunitného systému na látky (peľ, zvieracia srsť, potraviny), ktoré pre imunitný systém zdravého človeka niesu obvykle nijak nebezpečné. Tieto látky sa nazývajú alergény. A práve alergici majú dedičné vlohy pre tvorbu speciálnych protilátok práve proti alergenom, což sa prejavuje napríklad kýcháním, svrbením, nádchou, atď. 

Kedy ku vzniku alergie dochádza?

Alergie môžu byť v istej miere dedičné, však ich vznik nie je vylúčený aj kedykoľvek v priebehu života. Bežné spúšťače alergie u detí pôsobí aj v dospelosti, kedy sa k nim ale často pridávajú aj ďalšie, v detstve menej obvyklé.

Ako to je s vyskytom alergií v priebehu roku?

V priebehu posledných rokov dochádza k predlžovaniu alergickej sezóny a to hneď z niekoľkých dôvodov. Ide napríklad o globálne otepľovanie, novej výsadby parkov, dlhšia doba kvitnutia niektorých rastlín, a v neposlednom rade sú za zvýšeným množstvom alergií veľkoplošné poľnohospodárske plochy. V prípade alergie na peľ sa možno riadiť peľovým kalendárom.

Ako zmierniť prejavy Alergie?

V prípade ľahšej formy alergie možno odporučiť úpravu režimu, vylúčenie styku so samotnými alergény – pokiaľ je to možné – a predovšetkým dodržiavanie zdravej životosprávy. Pre astmatikov je nevyhnutný zákaz fajčenia. Ak sú problémy trvalejšieho a závažnejšieho charakteru, odporúčame návštevu alergológie, kde dôjde k odhaleniu konkrétneho alergénu. Na základe tohto vyšetrenia potom možno dráždivé alergény eliminovať, stále však ak to situácia dovolí.

V prípade, že bežné opatrenia nezaberajú, je nutná návšteva lekára, ktorý predpíše vhodnú medikáciu, prípadne možno využiť voľne predajné lieky na zmiernenie alergie. V niektorých prípadoch lekár môže odporučiť tiež vakcinácii.